STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE
MODUŁY
BIBLIOTEKA
DO POBRANIA
LINKI
KONTAKT






Nagrody literackie


Polskie Nagrody Literackie
   
Nagroda
im. Bolesława Michałka
                    
Ngroda im. Bolesława Michałka jest przyznawana od 1997 roku przez miesięcznik „Kino". Jest nagrodą dla najlepszej polskiej książki traktującej o filmie w roku. 
   
Nagroda Bursztynowego Motyla
im.Arkadego Fiedlera
                                    
Od 1996 roku dla uczczenia pisarza Arkadego Fiedlera przyznawana jest Nagroda Bursztynowego Motyla jego imienia. Idea jej przyznawania powstała podczas obchodów setnych urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. 
   
Nagroda Fundacji im. Kościelskich
Nagrody Kościelskich są przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą
w Genewie.  
   
Nagroda im. Janusza A. Zajdla Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.  
   
Nagroda im. Jana Długosza Nagroda imienia Jana Długosza przyznawana jest od 1997 roku za najlepszą książkę w dziedzinie szeroko rozumianej humanistyki. Wręczana jest corocznie na Targach Książki w Krakowie.  
   
Nagroda im. Jerzego Żuławskiego
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego jest przyznawana od 2008 r. za najlepsze oryginalne utwory polskojęzyczne utrzymane w konwencji fantastyki, które zostały wydane od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku. Ocenie podlegają wartości literackie dzieła. 
   
Nagroda Klio
Nagroda Klio jest przyznawana przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Jej celem jest wyróżnienie wkładu polskich autorów w popularyzację historii oraz docenienie wydawców literatury historycznej.
   
Nagroda
im. Księdza Józefa Tischnera
Jest to coroczna nagroda przyznawana od 2001 roku przez miesięcznik i wydawnictwo „Znak".  
   
Nagroda księgarzy "Witryna"

Nagroda "Witryna" została powołana w roku 2003 przez Izbę Księgarzy przy udziale Portalu Księgarskiego. Jej celem jest wyróżnienie i uhonorowanie najważniejszych i najbardziej wartościowych publikacji książkowych wydanych w Polsce w roku bieżącym lub poprzedzającym aktualną edycję Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. 

   
Nagroda Literacka
im. Józefa Mackiewicza

To prestiżowa polska nagroda literacka przyznawana od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła jej patrona, pisarza i działacza politycznego Józefa Mackiewicza. 
   
Nagroda Literacka
im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda ustanowiona w 1994 roku. Przyznawana polskiemu autorowi za książkę dla dzieci opublikowaną w roku poprzedzającym.  
   
Nagroda Literacka Nike
Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.  
   
Nagroda Literacka
im. Władysława Stanisława Reymonta

Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została ustanowiona w 1994 roku przez Związek Rzemiosła Polskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Związkiem Literatów Polskich. Przyznawana jest corocznie. 
   
 Nagroda Mediów Publicznych
Polskie Radio i Telewizja Polska w kwietniu 2008 roku podjęły decyzję o ufundowaniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury „Cogito" i współczesnej muzyki poważnej „Opus".
   
Nagrody Polskiego PEN Clubu    
P.E.N. (angielski skrót od słów „poets, essayists, novelists", zarazem „pen" - pióro) opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. P.E.N powstał w roku 1921 w Anglii.
   
Nagroda
im. Samuela Bogumiła Lindego

Od 1996 r. władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi - przyznają Nagrodę Miast Partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.  
   
Nagroda
im. Stanisławy Zawiszanki 

Nagroda przyznawana wspólnie przez Fundację NADwyraz i Parnas.pl za najodważniejszy debiut poetycki roku. Stanisława Zawiszanka sama przyznawała stypendia utalentowanym poetom. Nagroda jej imienia jest kontynuacją tej inicjatywy. 
   
Paszport Polityki Paszporty Polityki to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Wysoko ceniona zarówno przez artystów, jak i krytyków sztuki.
   
Śląski Wawrzyn Literacki
Śląski Wawrzyn Literacki to nagroda przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach od 1999 roku za najlepszą książkę poprzedniego roku.
   
Nagroda historyczna
im. Kazimierza Moczarskiego

Nagroda historyczna im. Kazimierza Moczarskiego jest przyznawana za książkę poświęconą najnowszej historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów dzisiejszych. Kategoria ta obejmować będzie m.in. monografie, biografie, wspomnienia, opracowania zbiorów dokumentów. 
   
Nagroda
im. Beaty Pawlak
Nagroda im. Beaty Pawlak jest przyznawana od 2003 r. za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali.
   
Nagroda Literacka m. st. Warszawy
Nagroda jest kontynuacją chwalebnej tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, które było przyznawane w latach 1926-1938.
   
Nagroda Literacka Gdynia
Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Jej celem jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Wyróżnienie jest przyznawane każdego roku autorom najlepszych książek wydanych w roku poprzednim. Zwycięzcy są wybierani w trzech kategoriach - proza, poezja i eseistyka.
   
Transatlantyk Transatlantyk jest nagrodą Instytutu Książki dla wybitnych ambasadorów literatury polskiej zagranicą. Jej celem jest promocja literatury polskiej na rynku światowym oraz integracja jej propagatorów: tłumaczy, krytyków literackich, historyków literatury, animatorów kultury. 
   
Srebrny Kałamarz Nagrodę literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej ustanowiła Fundacja Zielona Gęś jesienią 2007 roku. 
   
Złote Pióro
Wolnomularza Polskiego
                                     
Nagroda przyznawania corocznie przez czasopismo Wolnomularz Polski. Jest to wyróżnienie dla najlepszego autora piszącego na temat masonerii.
   
Nagroda Nautilus To coroczny plebiscyt czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki wydany w danym roku. Została ona stworzona w 2004 przez Roberta J. Szmidta, redaktora naczelnego czasopisma "Science Fiction". Nagroda przyznawana jest w kategoriach: powieść roku  i opowiadanie roku.
   
Nagroda
im. Andrzeja Kijowskiego
Nagroda ufundowana w roku 1985 z inicjatywy Komitetu Kultury Niezależnej. Nagrodę może otrzymać pisarz za książkę lub całokształt twórczości w dz edzinach: literatury pięknej (ze szczególnym uwzględnieniem prozy), krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Twórczość tę powinny charakteryzować istotne walory poznawcze, niekonwencjonalne sądy i opinie, odwaga i precyzja myśli oraz piękno słowa.
   
 Nagroda Literacka Angelus
Angelus został przyznany pierwszy raz w grudniu 2006 roku. Jest to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagroda przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
   
 Nagroda Srebrnego Globu
Twórcą nagrody jest Asocjacja Polskich Pisarzy Fantastycznych, która powołana została do promowania polskiej literatury fantastycznej zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Nagroda przyznawana jest w kategorii powieści i opowiadania. 
   
Orle Pióro
Nagroda dla najpopularniejszego autora literatury młodzieżowej, przyznawana przez czytelników w dorocznym plebiscycie, organizowanym od roku 1965 przez czasopismo "Płomyk".
   
Śląkfa Polska nagroda w dziedzinie literatury fantastycznej. Przyznawana jest od 1984 przez Śląski Klub Fantastyki, najstarszy z działających obecnie klubów. Laureatów wyłania się w trzech kategoriach: twórca, wydawca, fan). Równolegle to samo jury przyznaje Złotego Meteora, czyli antynagrodę za działalność szkodliwą dla fantastyki
   
Nagroda Sfinks Przyznawana od 1995 r. nagroda czytelników kwartalnika "SFinks" oraz klientów księgarni "Verbum 2" (obecnie Solarisnet.pl) za twórczość literacką w dziedzinie fantastyki naukowej.                                                                   
Światowe Nagrody Literackie
   
Agatha Award                                               Nagroda literacka przyznawana autorom powieści kryminalnych i sensacyjnych. Została nazwana imieniem Agathy Christie. Przyznawana w pięciu kategoriach: najlepsza powieść; najlepszy debiut; najlepsze opowiadanie; najlepsza literatura faktu; najlepsza powieść dla dzieci i młodzieży.
   
Akutagawa Prize Najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Japonii. Została ustanowiona w 1935 roku przez Kikuchi Kana, ku pamięci powieściopisarza Akutagawy Ryunosuke. Wręczana dwa razy w roku (w styczniu i lipcu).
   
Aristeion Nagrody przyznawane w latach 1990-1999 twórcom i tłumaczom literatury europejskiej w ramach programu ARIANE. Nagrody wręczane były w Europejskich Stolicach Kultury.
   
Booker Prize  Najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969.
   
Bram Stoker Award Nagroda literacka w dziedzinie litaratury grozy (horroru), przyznawana od 1987 r. przez Horror Writers Association. Patronem nagrody jest irlandzki pisarz Bram Stoker, autor powieści Drakula.
   
Carnegie Medal Angielska nagroda literacka przynawana od 1936 roku dla uczczenia Andrew Carnegie'go. Corocznie w lipcu przyznaje się nagrodę za książkę dla dzieci i młodzieży. Pozycja ta musi być napisana w języku angielskim i opublikowana w poprzednim roku w Wielkiej Brytanii.
   
Grand Prix de la Francophonie   Nagroda Akademii Francuskiej dla pisarzy francuskojęzycznych
   
Stypendium Guggenheima Fundacja przyznaje pomoc finansową, tzw. stypendia Guggenheima (ang. Guggenheim Fellowship), naukowcom, nauczycielom i twórcom, którzy wykazali się wyjątkowym dorobkiem na polu nauki, kultury i sztuki (z pominięciem sztuk scenicznych i filmu).
   
Hanzeatycka Nagroda Goethego Niemiecka nagroda przyznawana za osiągnięcia z dziedziny literatury oraz inne osiągnięcia artystyczne. Nagroda jest przyznawana co 2 lata od 1949.Polacy, którzy otrzymali Hanzeatycką Nagrodę Goethego to: Ryszard Kapuściński (1999).
   
Jerusalem Prize Jest nagrodą literacką przyznawaną co dwa lata pisarzowi, którego dzieła dotykają problemów ludzkiej wolności, społeczeństwa, polityki, czy problemów sprawowania władzy. Przyznawana jest w czasie targów książki Jerusalem International Book Fair.
   
Nagroda Goethego Niemiecka nagroda przyznawana za osiągnięcia z dziedziny literatury. Początkowo nagroda była przyznawana corocznie, obecnie przyznawana jest co kilka lat. Polacy, którzy otrzymali Nagrodę Goethego to:Wisława Szymborska (1991).
   
Literacka Nagroda Nobla Przyznaje od 1901 r. Szwedzka Akademia. Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN-klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii. Polacy, którzy otrzymali Literackiego Nobla: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław S. Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996). 
   
Nagroda literacka Rady Nordyckiej Nagroda literacka Rady Nordyckiej Nagroda fundowana corocznie od 1962 przez rządy krajów nordyckich. Nagrody przydziela się literaturze pięknej pisanej w dowolnym języku krajów nordyckich.
   
Nagroda Cervantesa  Hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za całokształt twórczości. Wręczana od 1976. Jej laureatem może zostać każdy pisarz tworzący w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia. Nazywana jest Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego.
   
Nagroda Goncourt  Nagroda Goncourt (Prix Goncourt)  Francuska nagroda literacka, którą ufundował w 1896 w swoim testamencie francuski pisarz Edmond de Goncourt. Nagroda została wręczona po raz pierwszy 21 grudnia 1903. Laureat nagrody Goncourt, przyznawanej najlepszemu w danym roku utworowi prozaicznemu (zwykle powieściom), ogłaszany jest zawsze w listopadzie. Od 1988 swoją nagrodę Goncourt – Prix Goncourt des lycéens – wręczają francuscy licealiści. 
   
Nagroda Hugo Jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich dla utworów z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention ("Worldcon"). Nazwa pochodzi od Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu science-fiction Amazing Stories.
   
Nagrody im. Edgara Allana Poe Popularnie zwane Edgarami, to nagrody literackie przyznawane corocznie przez organizację Mystery Writers of America, w kategoriach powieści kryminalnych, literatury faktu, telewizyjnch, filmowych oraz teatralnych.
   
Nagroda im. Johna W. Campbella Przyznawana w kategorii najlepszej powieści SF.
   
Nagroda im. Theodora Sturgeona Nagroda została ustanowiona przez żonę pisarza Theodora Sturgeona - Jayne Sturgeon i dyrektora Centrum Badań Fantastyki Naukowej przy Uniwersytecie Stanowym w Kansas - Jamesa Gunna w 1987 roku. Nagroda jest rokrocznie przyznawana najlepszemu opowiadaniu science fiction (nie dłuższemu niż 17.500 słów i opublikowanemu po angielsku w poprzednim roku).
   
Nagroda Pulitzera Amerykańska nagroda literacka przyznawana corocznie w kwietniu. Nagrodę tę przyznaje się w dziedzinie różnych gatunków dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki. Zdobywcy nagrody są wybierani przez jury, działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.Nagrodę swojego imienia ufundował amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia, Joseph Pulitzer w roku 1917. Pierwsze nagrody rozdano 4 czerwca 1917 roku. Nagrody corocznie przyznaje się w dwudziestu jeden kategoriach.
   
Nagroda Stregi Najbardziej prestiżowa włoska nagroda literacka przyznawana od 1947 roku. Nazwa nagrody pochodzi od likieru strega - produkująca go firma była pierwszym fundatorem nagrody. Podobnie jak w wypadku Nagrody Bookera przyznaje się ją za konkretne dzieło, biorąc pod uwagę tylko prozę.
   
Nagroda Vilenica Nagroda literacka przyznawana co roku przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej. Wręczenie nagrody odbywa się podczas wrześniowego festiwalu literackiego odbywającego się w jaskini Vilenica na Krasie.
   
National Book Award Narodowe Nagrody Książki - to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Od 1950 roku przyznawane są autorom amerykańskim za wydaną w danym roku publikację. Od 1988 r. nagrodami zajmuje się National Book Foundation.Nagrody są przyznawane obecnie w 4 kategoriach: fikcja literacka, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa.
   
Nagroda Yomiuri To prestiżowa japońska nagroda przyznawana za osiągnięcia na polu tworzenia kultury narodowej. Została ufundowana w 1948 roku przez spółkę Yomiuri Shimbun. Zwycięzcy wybierani są przez komitet japońskich pisarzy, poetów, krytyków i literaturoznawców.
   
Nebula To po Hugo druga na świecie pod względem ważności nagroda z literatury fantastycznej. Nazwa nagrody powstała od mgławicy spiralnej - (z angielskiego nebula). Nebula przyznawana jest przez SFWA (Science Fiction and Fantasy Writers of America - Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Fantasy i Science Fiction). Wraz z nią wręczane są Grand Master Award, Author Emeritus, Nagroda imienia Raya Bradbury'ego oraz Nagroda Andre Norton.
   
Premio Planeta Hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za powieść hiszpańskojęzyczną przez wydawnictwo Planeta. Została ufundowana w 1952 roku przez José Manuela Larę, zwana jest też niekiedy nagrodą Lary. Premio Planeta jest drugą co do znaczenia, po Nagrodzie Cervantesa, nagrodą literacką hiszpańskojęzycznego kręgu kulturowego. 
   
Whitbread Book Awards Jedna z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich. Przyznawana jest dorocznie w pięciu kategoriach od 1971 roku i fundowana przez firmę Whitbread plc. Nagrody Whitbread przyznawane są zarówno za wysoką wartość literacką, jak i książkom dla szerszego odbiorcy, po prostu przyjemnym w czytaniu. Mają więc bardziej populistyczny charakter niż Nagroda Bookera. Przyznawanie ich, jako ostatniej nagrody w danym roku, jest jedną z ważniejszych imprez w brytyjskim kalendarzu literackim.
   
Whiting Writers Award Nagroda przyznawana corocznie 10 autorom przez Mrs. Giles Whiting Foundation.
   
World Fantasy Award To nagroda za wybitne osiągnięcia na polu fantasy, przyznawana corocznie od 1975 roku na konwencie World Fantasy Convention. Nagrodę przyznaje, zmieniające się corocznie, jury.Nagrody przyznaje się w kategoriach: wieść,nowela, miniatura  literacka, antologia, kolekcja, artysta, nagroda specjalna.

 Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagrody_literackie       
http://dumnizpolski.pl/content/view/81/37/

Oprac. mgr Beata Juchnik

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JS, style CSS, projekt bazy danych: Piotr Jaworski