STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE
MODUŁY
BIBLIOTEKA
DO POBRANIA
LINKI
KONTAKT






Katalogi


Katalog alfabetyczny

tworzą karty katalogowe dokumentów bibliotecznych, uszeregowane alfabetycznie według nazwisk autorów czyli hasła autorskiego (w przypadku książek napisanych przez co najwyżej trzy osoby) lub według pierwszego wyrazu tytułu czyli hasła tytułowego (dla prac zbiorowych i książek napisanych przez więcej niż trzech autorów). Katalog ten informuje o książkach (i innych dokumentach) posiadanych przez bibliotekę. Korzystamy z niego, jeżeli znamy autora i/lub tytuł poszukiwanej pozycji. W przypadku, kiedy nie pamiętamy nazwiska pierwszego autora lub tytułu pracy zbiorowej, należy szukać książki w katalogu rzeczowym w interesującej nas dziedzinie wiedzy. 

 Karta katalogowa

Katalog rzeczowy

informuje o książkach na określony temat. Jest pomocny gdy nie znany jest nam autor i tytuł konkretnej książki, a  poszukujemy dzieł z określonej dziedziny wiedzy. W tym przypadku układ kart katalogowych jest określony przez zasady klasyfikacji przyjętej w bibliotece, a jest nią Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna, która zakłada podział całości wiedzy na 10 działów głównych i w ich obrębie bardziej szczegółowe poddziały.

Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna (UKD) to system, który dzieli całość wiedzy na dziesięć działów głównych, oznaczonych cyframi od 0 do 9.Każdy dział dzieli się na dziesięć poddziałów oznaczonych dwucyfrowo, itd. Poszukiwania w tym katalogu wymagają ustalenia właściwego symbolu liczbowego dla dziedziny. Tablica UKD znajduje się nad katalogiem rzeczowym w bibliotece.

Działy główne UKD

0 Dział ogólny
1 Filozofia. Psychologia
2 Religia. Religioznawstwo. Teologia
3 Nauki społeczne. Prawo. Administracja
4 Dział wolny
5 Matematyka. Nauki przyrodnicze
6 Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo
7 Sztuka. Rozrywki. Sport
8 Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna
9 Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia

Od 2002 roku rozpoczęto komputeryzację biblioteki szkolnej polegającą na tworzeniu katalogu elektronicznego początkowo w programie MOL 2000 a od 2009 MOL OPTIVUM.

Oprac. mgr Beata Juchnik

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JS, style CSS, projekt bazy danych: Piotr Jaworski